Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, vadovaujant Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūrai, baigė didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl asmenų, susibūrusių į organizuotą grupę ir įvykdžiusių tris ginkluotus plėšimus Plungės raj. ir Kredingsodyje, bei kitų nusikaltimų.
Ši organizuota grupė, kurią sudarė 1975 – 1994 m. gimę asmenys, susibūrė 2016 m. spalio mėnesį. Nuo keturių iki dešimties kartų teisti vyrai jau buvo ragavę kalėjimo duonos, todėl būsimiems nusikaltimams ruošiesi kruopščiai, ir kriminalinės policijos pareigūnams ne iš karto pavyko identifikuoti siautėjančius plėšikus.
Vienas gaujos narys nusikaltimams vykdyti parūpino ginklus. Be to, buvo surasti ir išnuomoti du automobiliai, pasirūpinta purškiamomis ašarinėmis dujomis, veido kaukėmis, rūbais persirengimui.
Iš viso keturiems organizuotos grupės nariams inkriminuota 10 nusikalstamos veikos epizodų.
Trys įvykdyti plėšimai jau buvo garsiai visuomenėje nuskambėję praėjusių metų rudenį, kada itin agresyvūs kaukėti plėšikai įsiveržė į gyvenamąjį namą Kretingsodyje bei į dvi, Plungės rajone esančias, maisto prekių parduotuves.
Plėšimų metu iš maisto prekių parduotuvių Glaudžių ir Stanelių k. Plungės rajone įtariamieji buvo nusitaikę į kasoje esančius grynuosius pinigus, cigaretes ir alkoholinius gėrimus bei parduotuvėse dirbančių darbuotojų asmeninius pinigus bei papuošalus.
Tarp šių dviejų sunkių nusikaltimų Kretingsodyje įvykdytas plėšimas pasižymėjo nežabotu žiaurumu. Kaukėti asmenys, įsiveržę į gyvenamąjį namą, užpuolė tris pasipriešinti nepajėgiančias senyvo amžiaus moteris. Nežiūrint į tai, prieš jas buvo panaudotos purškiamos ašarinės dujos, psichologinis bei fizinis smurtas, vienai iš nukentėjusiųjų dėl patirtų sužalojimų nustatytas nesunkus sveikatos sutrikdymas. Buvo grasinama aukai net nupjauti pirštus, jei pati nenusiims nuo rankos žiedų. Moterys neteko tauriųjų metalų papuošalų, kurie buvo įvertinti 1800 eurų.
Vėliau tyrimo metu paaiškėjo, jog tie patys asmenys įsibrovė bei apvogė vienos iš minėtų parduotuvių, kurioje buvo įvykdytas plėšimas, savininkės butą Plungės mieste, gyvenamąjį namą Plungės raj., taip pat turėjo įžūlumo apsimesti priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnais bei pasikėsino įvykdyti turto prievartavimą.
Šiam nusikaltimui įvykdyti buvo pasirūpinę tarnybine ugniagesio gelbėtojo uniforma, kurią vilkint vienam iš bendrų, atvyko pas Plungės rajono gyventoją atlikti tariamo patikrinimo privačioje valdoje dėl neva nelegaliai laikyto dyzelino bei vagiamos elektros energijos. Laimei, ši pasakėlė savininko bei jo žmonos neįtikino, nors pastariesiems ir buvo grasinama. „Spektaklio“ aktoriams teko sprukti nieko nepešusiems, kai sutuoktinių pora nurodė, jog kreipsis į policijos pareigūnus.
Nežinia, kokie dar galimų nusikaltimų planai buvo rezgami, tačiau po paskutinio įvykdyto plėšimo maisto prekių parduotuvėje Stanelių k., kur plėšikų grobis buvo per 4000 eurų, jie buvo sulaikyti policijos patrulių Klaipėdos rajone, prie Vėžaičių miestelio. Tiesa, sulaikymo metu vienas iš plėšikų, 1975 gimęs vyras, palikęs savo bendrus automobilyje, bandė sprukti, tačiau nesėkmingai. Automobilyje, kuriuo vykta į ir iš nusikaltimo vietos, buvo rasta dalis iš parduotuvės pagrobtų pinigų - maišeliai su monetomis ir popierinės kupiūros, alkoholinių gėrimų buteliai, salone buvo išmėtyti cigarečių pakeliai bei daiktai, kurie galimai buvo panaudoti apiplėšimo metu. Dalį pagrobtų pinigų – daugiau nei 2000 eurų, bei parduotuvės pinigų inkasacijos kvitą, asmenys slėpė net apatiniuose.
Dar dalis pagrobtų daiktų, ginklai bei kiti nusikaltimų metu naudoti įrankiai bei priemonės buvo rasti miške įrengtoje slėptuvėje.
Tyrimo metu įtarimai buvo pareikšti 1975 m. ir 1979 m. gimusiems broliams bei dar dviem, 1994 m. ir 1986 m., gimusiems asmenims. Visi jie – Plungės rajono savivaldybės gyventojai.
Jauniausias iš įtariamųjų, 1994 m. gimęs niekur nedirbantis asmuo, teistas keturis kartus - už viešosios tvarkos pažeidimą, vagystę bei neteisėtą disponavimą narkotinėmis (psichotropinėmis) medžiagomis be tikslo jas platinti.
1986 m. gimęs asmuo ankščiau teistas 8 kartus už vagystes, plėšimus, viešosios tvarkos pažeidimą bei pasipriešinimą valstybės tarnautojui, nedirbantis.
Brolių kriminalinė praeitis dar spalvingesnė. 1979 m. metais gimęs vyras praeityje buvo teistas už nužudymą, vagystes, plėšimą ir sukčiavimą, taip pat niekur nedirbantis, Darbo biržoje neregistruotas, jo „sąskaitoje“ – 7 teistumai. 1975 m. gimęs vyresnysis brolis Lietuvoje teistas 10 kartų – už vagystes, nusikalstamu būdu įgyto turto realizavimą, neteisėtai laikyto nešaunamojo ginklo nešiojimąsi, turto prievartavimą, melagingų parodymų davimą. Be to, 2015 metais jis teistas Vokietijoje bei Lenkijoje.
LR BK 180 str. 3 d. už plėšimą panaudojant šaunamąjį ginklą ar sprogmenį arba dalyvaujant organizuotoje grupėje, numatytas laisvės atėmimas nuo dvejų iki dešimties metų.
LR BK 178 str. 3 d. už vagystę pagrobiant didelės vertės svetimą turtą arba pagrobiant svetimą turtą dalyvaujant organizuotoje grupėje numatytas laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.
LR BK 181 str. 3 d. už turto prievartavimą dalyvaujant organizuotoje grupėje numatytas laisvės atėmimas nuo trejų iki dešimties metų.
LR BK 253 str. 1 d. už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis numatytas areštas arba laisvės atėmimas iki penkerių metų.
LR BK 187 str. 1 d. už turto sunaikinimą ar sugadinimą numatyti viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 31 str., asmys laikomi nekaltais, kol jų kaltumas neįrodytas įstatymo nustatyta tvarka ir nepripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.
Klaipėdos apskr. VPK Komunikacijos grupė